Pamatojoties uz MK rīkojuma Nr.394 “Par Viduslatgales Profesionālās vidusskolas likvidāciju” no 2015.gada 1.septembra Višķu Profesionāla vidusskola pievienota Malnavas koledžai

Malnavas koledžas IPĪV Višķi audzēkņi iepazīst Rēzekni programmas Latvijas skolas soma ietvaros

Добавлено: 27.11.2019 09:11

 

25. novembrī izglītības programmas “Lauksaimniecības tehnika” audzēkņi devās ekskursijā uz Rēzekni. Rēzeknē grupu sagaidīja laipna gide, kas savu stāstījumu par  pilsētu sāka Rēzeknes pilskalna pakājē, pie skulptūras senā valdnieka vecākajai meitai Rozālijai jeb Rozei, kas valdīja Rēzeknē (Rositten). Audzēkņi ar interesi ieklausījās teikas stāstījumā par to, ka Rozālija bijusi tik skaista kā rozes zieds un rozes rotājušas viņas matus un tērpus, par to, ka meitene vēl šodien sēžot aizmigusi uz savas pilnās pūra lādes Rēzeknes pils pazemē, apsargāta ar diviem asinssuņiem un ik pa deviņiem gadiem Roze Lieldienās atstājot pazemi, lai atrastu jaunekli, kas varētu atpestīt viņu no lāsta.  Tad grupa gides pavadībā devās apskatīt uz 15 metrus augsto pakalnu Rēzeknes upes krastā, kur 9.-13.gs. atradās nocietināta seno latgaļu pils no koka. Jaunieši uzzināja, ka pēc tās nopostīšanas 1285. gadā Rositten pili kā Livonijas ordeņa fogta rezidenci uzcēla ordeņa mestrs Šuborgas Vilhelms. Tika uzcelts akmens cietoksnis ar divstāvu mūra pili un trīsstāvu torņiem. Uzzināja arī par citiem vēsturiskiem notikumiem, kā rezultātā pils tika nopostīta (1712. gadā) un kāpēc līdz mūsdienām ir saglabājušās tikai drupas. No pilskalna audzēkņiem pavērās  skaists skats uz pilsētas centru, uz Jēzus Sirds katoļu baznīcas torņiem, mājām, laukumu pilskalna pakājē un  moderno mūsdienu ēku Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru “Zeimuļs”. Tālāk ekskursantus uzņēma savā patvērumā “Zeimuļs”, kur apskatīja pulciņu telpas, izvietotās radošo darbu izstādes, apmeklēja terasi, iepazina ēkas konstrukcijas īpatnības un izmantotos materiālus. Veikala – salona “Lāde” produkcija uzrunāja jauniešus ar lielo amatniecības izstrādājumu piedāvājumu klāstu. Turpinājumā ekskursija notika pārvietojoties ar autobusu pa pilsētas ielām. Ekskursijas laikā grupa apmeklēja Latgales atbrīvošanas pieminekli “Vienoti Latvijai” Rēzeknes centrā, kas ir uzskatāma par vienu no labākajiem Latvijas monumentālās tēlniecības paraugiem. Bronzas piemineklis - piemiņas zīme vēsturiskā novada atbrīvošanai un Latvijas vienotībai un pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas tautā nosaukts par “Latgales Māru”. Jauniešiem bija iespēja ielūkoties Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrālē, iepazīt altārus, ērģeles, vitrāžas un pašu celtnes formu, kas labi ataino sava laika arhitektūras iezīmes pseidoromānikas daudzi elementi pseidogotikas stilā.
Ceļojums pa Rēzeknes noslēdzās vēsturiskajā vietā, kur 1917. gada aprīlī kinoteātra “Diāna” ēkā norisinājās pirmais Latgales kongress par iespēju pašiem noteikt Latgales turpmāko likteni un redzeslokam pavērās skats ar mūsdienās ierīkotu piemiņas vietu, uzstādītu pieminekli un labiekārtotu skvēru.
Turpinājumā ekskursijas dalībniekus sagaidīja Latgales vēstniecības GORS gide un piedāvāja doties ekskursijā, lai labāk iepazītu koncertzāli un tās piedāvātās iespējas. Ekskursijas laikā, kura ilga vienu stundu, tika iepazīta Lielā zāle “Gors”, Mazā zāle “Zīdaste”, semināru zāles, Mēģinājumu zāle, Horeogrāfijas zāle, tāpat bija iespēja pabūt aizskatuves zonā un ielūkoties mākslinieku grimētavās, kā arī uzdot interesējošus jautājumus par koncertzāles darbinieku profesijām. Ekskursijas noslēgumā jaunieši aplūkoja Mākslas galerijā atklāto jaunās gleznotājas Alvīnes Bautras personālizstādi „Nejauša eksistence”. 
Ekskursijas noslēgumā Višķu jauniešus viesmīlīgi sagaidīja Rēzeknes novada, Vērēmu pagasta z/s „Apkalnmājas” saimniece Irēna. Radošo aktivitāšu veidā jaunieši iepazina dažādu amatnieku izstrādājumus, vietējo Latgales meistaru darinājumus no koka, māla, tekstila un ādas, kas ir Latgales tradicionālā dzīvesveida mantojums. Padziļināti tika izstāstīts par zirglietām, izstrādātas ādas veidiem un to pielietojumu. Radošajā programmā katrs dalībnieks izmēģināja roku ādas piekariņa izgatavošanā, ko varēja paturēt sev par piemiņu. Paldies saimniecei par iespēju Latgaļu tradicionālā atmosfērā baudīt aromātisko zāļu tēju!
 

Raksta autore skolotāja Anna Vasiļjeva